Prawne i etyczne perspektywy generatywnej sztucznej inteligencji

Zdjęcie autorstwa charlesdeluvio na Unsplash

Badanie implikacji treści generowanych przez sztuczną inteligencję pod kątem aspektów prawnych i etycznych

Rok 2023 to czas rozwoju sztucznej inteligencji, a konkretnie generatywnej sztucznej inteligencji. Sama technologia nie jest nowa; wiele firm technologicznych opracowało i uruchomiło aplikacje stacjonarne / internetowe / mobilne z pewnymi komponentami “generatywnymi” – być może pamiętają Państwo zabawę z SimSimi chatbot lub korzystali Państwo z Snapseed funkcja usuwania tła?

To właśnie uruchomienie GPT-4 w marcu 2023 r. spowodowało wzrost zainteresowania społeczeństwa (nietechnicznego) tą technologią. Interfejs użytkownika ChatGPT zapewnia łatwy dostęp do użytkowania, a wysokiej jakości możliwości generowania treści GPT-4 szturmem podbiły świat, gdy ludzie zaczęli dostrzegać potencjał wykorzystania tej technologii.

Demokratyzacja generatywnej sztucznej inteligencji – szybkie przyjęcie i wykorzystanie przez społeczeństwo – wiąże się z pewnym ryzykiem i konsekwencjami, w tym prawnymi i etycznymi. Pod względem prawnym / regulacyjnym jest to wciąż niezbadane terytorium, ale nadal warto być świadomym potencjalnych implikacji tej technologii.

Generatywna sztuczna inteligencja, z ludzką kreatywnością użytkowania, może (świadomie lub nieświadomie) być źródłem zagrożeń prawnych. Regulacje dotyczące generatywnej sztucznej inteligencji są obecnie (do lipca 2023 r.) nadal stosunkowo otwartą i dyskusyjną przestrzenią, ale ryzyko jest nieuchronne.

1. Prawa autorskie i własność

Cytując Wikipedię, prawa autorskie jest rodzajem własności intelektualnej, która nadaje jej właścicielowi wyłączne prawo do kopiowania, rozpowszechniania, adaptacji, wyświetlania i wykonywania pracy twórczej, zazwyczaj przez ograniczony czas. W generatywnej sztucznej inteligencji aspekt “właściciela” tego prawa autorskiego staje się niejasny ponieważ istnieją wiele stron zaangażowanych w tworzenie treści, w tym:

  • The osoba która napisała podpowiedź
  • The firma/organizacja która zbudowała model AI
  • The artyści których prace zostały wykorzystane w szkoleniu modelu
  • The AI która wygenerowała grafikę/treść

Każda ze stron odgrywa znaczącą rolę w tworzeniu treści i bez…