Proszę używać emotikonów🤣😂😹 na własne ryzyko

Nie tylko same emotikony śmiechu mogą wpędzić Pana/Panią w kłopoty, o czym przekona się Pan/Pani później. Być może trzeba będzie ponownie przemyśleć, kiedy następnym razem wyślesz emoji z kciukiem w górę, ponieważ może on zostać zinterpretowany jako podpis cyfrowy po tym, jak rolnik z Saskatchewan w Kanadzie został ukarany grzywną za użycie tego emoji. Stało się to po tym, jak wysłano mu umowę SMS-em i poproszono o jej potwierdzenie. Argumentował, że wysłany przez niego emoji kciuka w górę miał na celu potwierdzenie odbioru, ale sędzia orzekł, że jest to równoznaczne z umową. Musi on teraz zapłacić 82 000 C$ (8,9 mln KES) za niewywiązanie się z umowy.

W marcu 2021 r. South West Terminal (SWT) starał się kupić len od rolników Boba i Chrisa Achterów po cenie 17 USD za buszel, z dostawą zaplanowaną na listopad. Po negocjacjach prowadzonych za pośrednictwem wiadomości tekstowych sporządzono umowę, która została formalnie podpisana przez przedstawiciela SWT. Przedstawiciel ten wysłał następnie zdjęcie podpisanej umowy do Chrisa Achtera, wraz z wiadomością z prośbą o potwierdzenie.

W odpowiedzi Chris Achter przekazał swoją zgodę za pomocą emoji “kciuka w górę”. Jednak zgodnie z dokumentami Achter nigdy nie dostarczył lnu w listopadzie 2021 roku. W listopadzie cena lnu wynosiła 41 USD za buszel.

Według Achtera w dokumentach sądowych potwierdził on, że “emoji z kciukiem w górę po prostu potwierdziło, że otrzymałem kontrakt na len. Nie było to potwierdzenie, że zgodziłem się z warunkami Umowy Lnianej. Pełne warunki umowy Flax nie zostały do mnie wysłane i zrozumiałem, że pełna umowa zostanie przesłana faksem lub e-mailem, abym mógł ją przejrzeć i podpisać”. Panie Mikleborough [sic] regularnie wysyłał do mnie wiadomości tekstowe, a wiele z nich miało charakter nieformalny”.

Obrońca Achtera stwierdził w dokumentach, że “dopuszczenie prostego emoji 👍 do oznaczania tożsamości i akceptacji otworzyłoby wrota powodziowe, umożliwiając zgłaszanie wszelkiego rodzaju spraw z prośbą o interpretację tego, co oznaczają różne emoji – na przykład co oznacza emoji 👊 lub emoji 🤝 itp. Adwokat twierdzi, że sądy zostaną zalane wszelkiego rodzaju sprawami, jeśli sąd uzna, że emoji 👍 może zastąpić podpis”. Chris Achter wskazał również, że nigdy nie podpisałby umowy na produkt bez uwzględnienia klauzuli “Act of God”, zgodnie z dokumentami sądowymi.

Sędzia prowadzący ostatecznie orzekł na korzyść SWT. Sędzia uznał, że w oparciu o kontekst i wcześniejsze interakcje między stronami, emoji “kciuka w górę” Chrisa Achtera stanowiło zatwierdzenie umowy. Sędzia stwierdził, że był to odpowiednik spotkania umysłów, a Chris Achter był zobowiązany do wypełnienia umowy. W rezultacie sędzia nakazał Chrisowi Achterowi zapłacić SWT 82 000 USD wraz z odsetkami i kosztami za niedostarczenie lnu zgodnie z umową.